Чорнобильське сталкерство
Чорно́бильське «ста́лкерство» — новий вид екстремального туризму, пов'язаного з проникненням на територію Чорнобильської зони відчуження.
Мета — відвідини покинутих людиною міст та сіл зони відчуження, закинутих підприємств, військових об'єктів, могильників радіоактивної техніки, що використовувалась при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Головним здобутком сталкерів є відвідини покинутого міста Прип'ять.
Чорнобильське сталкерство розпочало свій розвиток на початку 2001-го.
Наймасовішим це явище стало після виходу серії відеоігор S.T.A.L.K.E.R..
Збільшення кількості проникнень на територію зони відчуження цивільними призвело до значного посилення адміністративної відповідальності за правопорушення. Було прийнято спеціальну статтю в Кримінальний кодекс України. У зв'язку з появою такого виду туризму в зоні відчуження здійснюється патрулювання на конях.
Чорнобильське сталкерство є привабливим для молодих людей віком від 18 до 30 років. Формат проникнення є як одиночним, так і груповим (3-5 чоловік у групі). Тривалість сталкерського походу становить від 1 до 10 днів. В спорядження сталкерів входять респіратори і дозиметри.
Дозові навантаження на організм сталкерів за час пересування зоною відчуження становить від 0,03 до 0,2 мЗв.
За даними правоохоронних органів, щорічно фіксується близько 300 проникнень на територію Чорнобильської зони відчуження.